Jak zostać projektantem?

Pierwsze zajęcia w nowej edycji poświęciliśmy na doskonalenie jednej z najważniejszych programistycznych umiejętności. O dziwo (a może wcale nie ;)) robiliśmy to zupełnie nie włączając komputerów!

Korzystaliśmy na zajęciach z metody, która nazywa się design thinking (myślenie projektowe) i za pomocą której ludzie na całym świecie wymyślają i projektują rozwiązania do bardzo różnych problemów i wyzwań. A programowanie to przecież nic innego jak rozwiązywanie problemów i odpowiadanie na wyzwania – była to więc doskonała rozgrzewka przed pracą, jaka nas czeka w przyszłości.

Zaczęliśmy zajęcia od kilku słów na temat tego, czym w ogóle jest design thinking – korzystaliśmy przy tym z materiałów zgromadzonych na stronie designthinking.pl. Kiedy wyjaśniliśmy sobie znaczenie trudnych słów, takich jak empatyzacja czy prototyp, przeszliśmy do działania :)

Najpierw – każdy sięgając do swojej wyobraźni – miał zbudować prototyp rozwiązania problemu, który dostał w tajemniczej kopercie. Co ważne – do wykonania tego zadania mogliśmy używać tylko materiałów, które razem z problemem znajdowały się w kopercie. Były to: dwie gumki recepturki, struna gitarowa, mała koperta ze struny, filrt do kawy i… sama koperta. Po skończeniu zadania, każdy prezentował swój niepowtarzalny pomysł. To ćwiczenie nazywa się Ready, set, design i jego opis możecie znaleźć TUTAJ.

Później dobraliśmy się w pary i staraliśmy się zaprojektować idealne krzesło dla jednej z wylosowanych – bardzo szczególnych – osób. Opis tego ćwiczenia znaleźliśmy TU. W tym przypadku, bardziej niż na kreatywnych prototypach, skupiliśmy się na doświadczeniach użytkownika.

Wszyscy świetnie się bawiliśmy i mamy naprawdę duży apetyt, żeby za dwa tygodnie rozpocząć pracę projektową, która będzie nas prowadzić do powstania programów komputerowych.

mk3062

mk3057

mk3054

Processed with VSCOcam with hb1 preset

Processed with VSCOcam with hb1 preset

Bardzo się cieszymy, że mogliśmy się z Wami spotkać i nie możemy się doczekać kolejnych wspólnych wyzwań! Do zobaczenia :)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s